Haberler ve Duyurular

Ülkemizde İlk Operasyon Hastanemizde Yapıldı

Hastanemiz Üroloji Kliniği Sorumlusu Doç.Dr.Murat BİNBAY, 84 yaşındaki Mehmet Öztürk'ün ayaklarda şişlik ve nefes darlığı şikayetiyle Trabzon'da doktora gittiğini, gerçekleştirilen tahlillerde hastanın sağ böbreğinde 10 santimetre boyutunda böbrek kanseri saptandığını söyledi.

Doç.Dr. BİNBAY:
'Böbrek kanserlerinin tedavisinde, robotik cerrahi bize oldukça önemli avantajlar sağlıyor. Bu ameliyat Türkiye'de bir ilk, kalbe gelen damarları tıkayan böbrek kanserini robotik cerrahiyle temizledik.' dedi.Robotik cerrahi sayesinde hastaya kan verilme ihtiyacı olmadı.
-Kalbe giden toplardamarları açarak yaptıkları bu ameliyatta robotik cerrahi yöntemi sayesinde hastanın sağ böbreğinin alındığını vurgulayan Binbay, 'Aynı zamanda kalbe giden ana damarların açılıp kanserli dokuların temizlendiği ameliyat, toplam 3,5 saat sürdü. Ameliyatta hastaya kan verilme ihtiyacı olmadı. Hasta böylesine büyük bir ameliyattan 3 gün sonra evine gönderildi.' ifadesini kullandı.

"Yaşlı olmasına rağmen ameliyat büyük bir başarı ile yapıldı"
Mehmet Öztürk'ün yaşlı olmasından dolayı ameliyat riskinin yüksek olduğunu, buna rağmen ameliyatı başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten, Doç. Dr. Binbay bu ameliyatın dünyada sayılı merkezde sayılı cerrahlar tarafından yapılabildiğini ve Mehmet Öztürk'ün hayat kalitesinin bu operasyondan sonra çok yükseldiğini söyledi.
Doç. Dr. Binbay: 'Hastamız açık ameliyat olsaydı, göbekten meme çizgisine kadar oldukça büyük sayılabilecek bir kesi yapılacaktı. Ana damarlar açıldığından dolayı hastada ciddi bir kanama olması kaçınılmazdı. Bunun yerine, robotik cerrahiyle dört küçük delik dışında hastaya herhangi bir kesi yapılmadı. Ameliyatta kanama olmadı, hasta ameliyat sonrası herhangi bir ağrı yaşamadı." dedi.

Konuyla ilgili haberler için aşağıdaki linkleri tıklayınız;

http://www.sonhaberlerturkiye.com/bu-da-oldu84-yasinda-bobrek-kanserini-yendi-2186.html

http://www.posta.com.tr/saglik/HaberDetay/Turkiye-de-bir-ilk--84-yasinda-bobrek-kanserini-yendi.htm?ArticleID=343122

http://www.haber1967.net/haber-haber-12831.html

http://www.sondakika.com/haber/haber-84-yasinda-bobrek-kanserini-yendi-8445216/

Haber Listesine Geri Dön