Yetişkin Yoğun Bakım Kliniği
24 Kasım 2021YETİŞKİN YOĞUN BAKIM KLİNİĞİ
UZMAN DOKTOR KADROSU

UZ. DR. ASLIHAN YALÇIN

YOĞUN BAKIM ve GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI

UZ. DR.GÜLDEN AKSU

YOĞUN BAKIM ve ANESTEZİ REANİMASYON UZMANIHastanemiz Yoğun Bakım Kliniği, Nisan 2019 tarihinden itibaren Sultangazi Yerleşkesi’nde 3. Basamak Yoğun Bakım hizmeti vermektedir.

 

Ünitemiz her biri 10 yatak kapasiteli 5 birimden oluşmaktadır. Her birimde 2’şer adet tek kişilik negatif basınçlı oda mevcut olup; toplam 50 yatak kapasitelidir. Her bir yatak için invazif / noninvazif mekanik ventilasyon ve monitorizasyon imkanları mevcuttur. Renal replasman tedavileri, plazmaferez, hepatik ensefalopatide MARS desteği, yatak başı video bronkoskopi, refrakter solunum yetmezliğinde ECMO gibi ileri tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Her türlü invazif girişim yapılmaktadır. Yatak başı ultrasonografi-doppler rutin olarak uygulanmaktadır.Fizyoterapistlerimiz günlük, düzenli olarak her hastaya yatak içi ve solunum egzersizleri yaptırmakta, genel durumu düzelen hastalar servise ya da palyatif destek ünitelerine devredilmektedir.

 

Prof. Dr. Güniz M. KÖKSAL, Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanlığını yürütmekte ve aynı zamanda Yan Dal Eğitimi Programı Sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Göğüs Hastalıkları, Anesteziyoloji -Reanimasyon ve İç Hastalıkları üzerine yoğun bakım yan dal uzmanlığını almış olan 3 uzman doktor ile birlikte çalışmaktadır. 2021 yılı itibari ile uzmanlık sonrası yan dal yoğun bakım eğitimi vermeye başlayacaktır.

 

Ünitemiz 7 gün 24 saat yoğun bakım uzmanı denetiminde çalışmaktadır. Anestezi ve Reanimasyon Kliniği asistanları ünitemizde eğitim almakta, çalışmakta ve nöbet tutmaktadır. İç Hastalıkları Kliniği asistanları düzenli olarak rotasyona gelmektedir. Kliniğimiz toplam 100 hemşire,60 yardımcı personel ile hizmet vermekte olup;  her Hemşire 2 hastanın bakımından sorumludur.

 

Travma hastaları ve postoperatif hastalar ile beraber dahili akut hastalıkların tümü yoğun bakım ünitemizde takip edilebilmektedir.