Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği
15 Şubat 2022


   

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM KİNİĞİ
UZMAN DOKTOR KADROSU

PROF.DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN

İDARİ ve EĞİTİM SORUMLUSU

UZ. DR.BURCU CEBECİ

NEONATOLOG

UZ. DR. DİLEK KURNAZ

NEONATOLOG

 

 

Hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi 28 yatağa sahip olup; Sağlık Bakanlığı tarafından 12 yatak 3.düzey;  12 yatak 2. Düzey; 4 yatak 1. düzey yoğun bakım yatağı olarak tescillenmiştir. Ayrıca kliniğimizde 4 adet Anne-Bebek Uyum Odası ve 9 yataklı Anne Oteli bulunmaktadır. Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği, modern tıbbi donanımı ile güncel bilgiler ışığında hem hastanemizde, hem de başka hastanede doğan ve yoğun bakım ihtiyacı olan yenidoğan bebeklere yaşam desteği sağlamaktadır.

 

Ünitemizde  ileri solunum desteği, uzun süre damar yolu ihtiyacı olan bebeklere santral venöz katater takılması, total parenteral beslenme, kan değişimi,  fototerapi, hipotermi tedavisi, hemodiyaliz, toraks tüpü takılması, retinopati  muayenesi, hasta başı röntgen,  hasta başı ultrason, EKO ve hasta başı EEG işlemleri yapılabilmektedir.

 

Kliniğimizde “Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Uygulamaları” benimsenmiştir. 
Sağlık Bakanlığı’nın “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında hastanemiz “Bebek Dostu Hastane Plaketi” ve “Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Plaketi” ile ödüllendirilmiştir.

Doğum sonrasında, en erken dönemde annelerin bebeklerini emzirmeleri sağlanarak; sadece anne sütü verebilmeleri için gerekli danışmanlık hizmeti verilmektedir. Yoğun Bakım Kliniği’ne alınan bebeklerin annelerinin Uyum Odaları’nda ve Anne Oteli’nde kalması teşvik edilerek anne sütü ile beslenmenin devamlılığı sağlanmaktadır. Anne-Bebek Uyum Odaları’nda özellikle prematüre bebekler  taburcu olmadan önce anne- bebek uyumunu  sağlamak için izlenmekte ve bu bebeklerin evde  bakımı ile ilgili eğitim verilmektedir.

Anne Oteli’nde mutfak, oturma odası, banyo ve tuvalet bulunmakta ve 9 anne konaklayabilmektedir. Burada kalan anneler bebeklerini anne sütü ile besleme imkanına sahip olmaktadırlar. Anne ve babaların düzenli olarak bebeklerini görebilmeleri sağlanmakta ve ailelere bebekleri hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

 

Ünitede yatan bebekler için çocuk cerrahisi, tüm çocuk yandal uzmanlarından ve göz, kulak burun boğaz, beyin cerrahisi, ortopedi ve fizik tedavi bölümlerinden 24 saat kesintisiz destek alınmaktadır. Ünitemizde yatan tüm bebekler ve Kadın-Doğum Kliniği’nde anne yanında yatan bebekler, taburcu olduktan sonra Yenidoğan Polikliniği’nde kontrole çağrılıp izlenmektedir. Prematüre bebekler ve diğer riskli bebekler uzun süre takibe alınmaktadır. 

 

Kliniğimiz  2020 yılı Ağustos ayı itibarıyla Eğitim Kliniği olmuş ve Neonatoloji Yan Dal eğitimi verilmeye başlanmıştır.  

 

                                                                                                             


DSC_0154.jpg

   

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM KLİNİĞİ EKİBİ

Kliniğimizde biri Profesör olmak üzere; 2 Yenidoğan Uzmanı, 5 Pediatri Asistanı (rotasyoner ), 1 Sorumlu Hemşire, 30 Yenidoğan YB Hemşiresi, 1 Sekreter, 2 Klinik Destek Personeli ve 9 personel görev yapmaktadır.

 

Tüm çalışanlarımızın Neonatal  Resüsitasyon. Programı sertifikası bulunmaktadır.

 

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM KLİNİĞİ TEKNİK DONANIM

28 yoğun bakım kuvözü

4 adet izolasyon odası

4 adet anne bebek uyum odası

2 adet radyant ısıtıcı

10 adet bebek kotu

24 adet monitör

20 adet pulse oksimetre cihazı

18  adet ventilatör

3 adet ventilatörlü transport kuvöz

10 adet LED fototerapi

1 adet hipotermi cihazı

1  adet EEG

1 adet NIRS cihazı

1 adet taşınabilir USG

1 adet taşınabilir röntgen cihazı

 

EĞİTİM SORUMLUSU

Prof.Dr. Derya BÜYÜKKAYHAN  (SBÜ, Eczacılık Fakültesi Dekanı)


UZMAN DOKTOR KADROSU

Uz. Dr. Burcu CEBECİ

Uz. Dr. Dilek KURNAZ

 

SORUMLU HEMŞİRE

Hamide GÜLAY