Klinik Hakkında
01 Şubat 2024

Tıbbi Genetik Kliniği’nde; kalıtsal olsun veya olmasın her türlü genetik hastalıkların tanı, takip ve tedavisi ile ilgili poliklinik, laboratuvar ve konsültasyon hizmetleri yürütülmektedir. Polikliniğimizde bireyin özgeçmiş bilgileri ve aile öyküsü özelliklerine göre aile ağacı çizimi ve genetik test analizleri ile riskli kişiler tespit edilerek genetik danışmanlık hizmeti de verilmektedir. 

 

Hastanemizin Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi, 2016 yılında Merter'de ek hizmet binamız olarak faaliyetlerine başlamıştır. Daha sonra, 2021 yılında hastanemizin Sultangazi Yerleşkesi’nin -3.Katındaki 1600 m2’lik kapalı alana taşınarak “TC Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Avrupa Yakası Sultangazi Haseki Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi” adı altında GHDM Yönetmenliği'ne uygun ruhsatlı olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezimizde; moleküler, sitogenetik ve moleküler sitogenetik testler çalışılmaktadır. Sitogenetik laboratuvarında prenatal ve Postnatal tüm kromozom analizleri yapılmaktadır. Moleküler sitogetik laboratuvarında Prenatal örneklerden, kandan, kemik iliğinden ve dokudan tüm FISH probları ile çalışılmaktadır. Moleküler genetik laboratuarında dizi analizi, MLPA, real time PCR, fragman testlerinin yanı sıra yeni nesil dizileme teknolojileri ile tek gen hastalıklarına yönelik  genetik test çalışılabilmektedir.

Merkezimizde tüm dünyada kabul gören, son teknoloji uygulamaları kullanarak; ulusal-uluslararası standartlara uygun kaliteli, güvenilir, bilimsel ve etik değerleri benimseyen genetik tanı merkezi hizmetlerini sunmak için çalışmaktayız. Genetikle ilgili tüm testleri çalışabilecek altyapıya sahip bir merkez olma özelliğini taşımaktayız.

Uzman Hekim Kadromuz: Haseki Tıbbi Genetik Merkezi'nde 4 Tıbbi Genetik Uzman Hekimi görev yapmaktadır.

Hekim Dışı Kadromuz: 36 destek ve idari personel çalışmaktadır.

Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi Olarak;

Tüm dünyada kabul gören, son teknoloji uygulamaları kullanarak; ulusal-uluslararası standartlara uygun kaliteli, güvenilir, bilimsel ve etik değerleri benimseyen genetik tanı merkezi hizmetlerini sunmak için çalışıyoruz. Tüm süreçlerinde kalite anlayışını benimsemiş referans bir genetik tanı merkezi olmayı hedefliyoruz.

29.03.2023-GÜNCEL GENETİK REHBERİ WEB İÇİN.xlsx 


Poliklinik hizmeti hafta içi  Sultangazi Haseki Yerleşkesi'nde sunulmaktadır.

Polikliniğimiz randevu sistemi ile çalışmakta olup, Alo182’den veya MHRS’den randevu alarak gelen hastalarımıza hizmet vermektedir.