Başhekim Mesajı
06 Nisan 2023

Kıymetli hasta ve hasta yakınlarımız;

Haseki Hastanesi köklü tarihi olan, kadın şefkatinin sembolü olmuş, 1551 tarihinde kurulmuş, kapısından girdiğimiz andan itibaren kültürünün ve dayanışma ruhunun hissedildiği ve yaşatıldığı bir hastanedir. Haseki Sultan, bugün Haseki Hastanesi'nin bulunduğu Avratpazarı mevkiinde, Mimar Sinan'a cami, medrese, imaret, sıbyan mektebi ve darüşşifa ihtiva eden bir külliye inşa ettirdi. 1551 tarihli vakfiyesinde; darüşşifanın genel bir tedavi kurumu olduğu açıkça belirtilmiştir. Darüşşifa, 1843 yılında kadınlara tahsis edilmiş ve bu tarihten sonra kimsesiz, bakıma muhtaç, evsiz barksız hasta ve çaresiz kadınları tedavi eden bir kadın hastanesi olmuştur. 1994 yılında imzalanan protokolle Sağlık Bakanlığı’na devredilen Haseki Hastanesi, eğitim hastanesine dönüştürülmüş ve 1998 yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır.

Bu köklü tarihte hizmet eden çok değerli bilim insanı ve çalışan yüzlerce çalışanının bu ruhu yaşayıp yaşatmaya çalışması takdire şayandır.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bugün 2019 yılında açılışı yapılan ve 3 bloktan oluşan kapalı alana sahip Sultangazi Haseki Binamızda toplam 700 tescilli hasta yatağı ve 180 Yoğun Bakım yatağı yer almaktadır. Yatarak sağlık hizmetlerinin tümü sadece bu yerleşkemizdeki binamızda verilmektedir. Ayaktan sağlık hizmetleri sunumu Sultangazi Binamızda ve ek hizmet binalarımızda devam ettirilmektedir.

2022 yılının Haziran ayında Başhekimliğine atandığım Haseki Hürrem Sultan’ın kurmuş olduğu şifa dağıtan bu hastanede kadın Başhekim olarak çalışmaktan onur duyuyorum.

Saygı ve Hürmetlerimle…

Prof. Dr. Mine GÜRSAÇ ÇELİK

Başhekim